3. Celebrujcie kobiety w waszej rodzinie lub w bliskim otoczeniu
Najlepszym wzorem dla dziewczynek są kobiety z najbliższego otoczenia. Łatwiej jest czerpać inspirację od kogoś, kogo znamy osobiście i regularnie widujemy, kto jest nam bliski i przez to bardziej „rzeczywisty”. Pomyślcie wspólnie, co fajnego robią kobiety w waszej rodzinie. Jakie są? Co potrafią? Doskonałym pomysłem będzie też wspólne wykonanie drzewa genealogicznego, które w obrazowy sposób pokaże córce najważniejsze kobiety w rodzinie i więzy krwi, które je łączą.
4. Pomyślcie wspólnie o tym, co jest fajnego w byciu dziewczynką
Bycie dziewczynką jest wspaniałe i warto rozmawiać o tym z córką. Zastanówcie się: co jest fajnego w tym, że jesteście dziewczynkami i kobietami? Co was łączy? Co możecie wspólnie robić? Celem tych rozważań nie jest antagonizowanie chłopców czy ojców, tylko promowanie autorefleksji oraz budowanie pozytywnej dziewczyńskiej energii i solidarności. Uważamy, że siostrzeństwo i kobieca solidarność są wspaniałymi wartościami i dlatego warto je modelować już od najmłodszych lat. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu „Nie jestem jak inne dziewczyny”.
Autorefleksja jest świetnym narzędziem do poznawania siebie, a wiedza o sobie samej (co nam sprawia przyjemność, co lubimy i potrafimy robić, a co jest dla nas wyzwaniem) jest konieczna, aby budować poczucie własnej wartości. Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak zachęcać córkę do autorefleksji:
- Dostrzegaj i doceniaj momenty, kiedy córka jest wytrwała, dąży do czegoś mimo przeszkód i się nie poddaje. To może być znak, że dana czynność lub umiejętność jest jej mocną stroną i warto ją wzmacniać.
- Zadawaj córce pytania w stylu: Co lubisz? Czy to ci się podobało? Dlaczego? Co było w tym fajnego? W ten sposób kierujesz jej myśli na auto-obserwację, czyli na „chwytanie” tych momentów, w których dobrze się czuje i na zastanowienie się nad nimi, co prowadzi do świadomych wniosków o sobie samej.
- Zachęcaj córkę, by patrzyła na siebie jak na indywidualność, której wolno różnić się od innych, która może robić i lubić rzeczy, których nie lubią jej przyjaciele.
- Zachęcaj córkę do szukania swoich pasji, hobby, aktywności, które będą tylko jej. Posiadanie obszarów, w których się spełnia i w których dobrze się czuje będzie pozytywnie budować jej samoocenę oraz „doładowywać” wewnętrzną motywację.
5. Porozmawiajcie o Kamali Harris
Reprezentacja kobiet w różnych dziedzinach życia jest nadal niewystarczająca. Dotyczy to szczególnie świata polityki, czyli obszaru, w którym jedni ludzie wpływają na warunki życia innych. Dlatego warto wykorzystywać każdą okazję do rozmowy z dziewczynkami na ten temat. Taką okazją jest niewątpliwie wybór Kamali Harris na wice-prezydentkę Stanów Zjednoczonych. Porozmawiaj z córką o niej. Przedstawiamy propozycję, jak możesz przekazać młodszym dziewczynkom informację na temat Kamali, wraz z darmową kolorowanką, którą możecie pobrać i wspólnie ozdobić.
Kamala Harris zdobyła pozycję wice-prezydentki Stanów Zjednoczonych. Jest pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku w tym kraju. Wice-prezydentka to druga po prezydencie najważniejsza osoba w państwie, która podejmuje bardzo ważne decyzje, wpływające na życie wszystkich mieszkańców kraju. Na przykład może zdecydować o tym, na co będą wydawane wspólne pieniądze obywateli, zbierane w formie podatków.
Zanim została wice-prezydentką, Kamala pracowała jako prokuratorka, czyli osoba, która ściga przestępców i przedstawia im zarzuty przed sądem. Kamala urodziła się w Stanach Zjednoczonych jednak jej rodzice są imigrantami – przyjechali do USA z innych krajów. Jej tata pochodzi z Jamajki, a mama z Indii. To dlatego Kamala ma ciemny kolor skóry. Kamala mówi, że bardzo ważną rolę odegrała w jej życiu mama, która wychowała ją oraz jej siostrę, na silne kobiety.
Wizerunek Kamali do pokolorowania pobierz poniżej (źródło: Twinkl.pl):